10703082
Skip Navigation Links   
رییس سازمان بازنشستگی کشوری درگفت و گو با خبرنگاران
تسهیلات غیرنقدی را در کنار پرداخت های نقدی ادامه می دهیم
 
افزایش 10درصدی حقوق بازنشستگان مشترک صندوق بازنشستگی کشوری از اول فروردین ماه محاسبه و با حقوق مرداد ماه به صورت علی الحساب به بازنشستگان پرداخت خواهد شد ، پس از آن با اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و اصلاح احکام ، پرداخت حقوق به صورت قطعی انجام می شود.
محمد ابراهیم طوبائی ، رییس سازمان بازنشستگی کشوری پس از یک سال سکانداری این صندوق و در نخستین نشست مطبوعاتی خود ، در پاسخ به خبرنگاران که چرا با وجود سپری شدن 5 ماه از سال ، افزایش حقوق سالانه انجام نشده است ، اظهار داشت: بر اساس قانون ما وظیفه داریم حقوق بازنشستگان کشوری را بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح و سپس از اول فروردین 87، افزایش 10درصد سالانه را نیز به آن اضافه کنیم. اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری نیز نیازمند اطلاعاتی است که باید از دستگاه های اجرایی جمع آوری و دراحکام در نظر گرفته شود. وی همچنین اضافه کرد: برای انجام این کار فرمی طراحی و از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان دراختیار دستگاه های اجرایی قرار گرفت ، ما برای دستگاه ها یک فرصت یک ماهه را تعیین کردیم تا سوابق بازنشستگان را در فرم مورد نظر قرار دهند اما با توجه به آمار بالای تعداد بازنشستگان ، دستگاه ها نیاز به فرصت بیشتری داشتند ، بنابراین تصمیم گرفتیم تا اطلاعات به مرور گرفته و احکام نیز به مرور صادر شود.
طوبایی در بخشی از سخنان خود با اشاره به تعداد افراد مشترک در صندوق بازنشستگی اظهار داشت: در حال حاضر حدود یک میلیون و 400 هزار شاغل و حدود 900 هزار بازنشسته مشترک این صندوق هستند.
طوبایی که با قرارگرفتن در راس هرم سازمان بازنشستگی کشوری ، ارائه خدمات غیر نقدی به بازنشستگان را مورد توجه قرار داده بود در ادامه اظهار داشت: این نگاه باعث نمی شود ما به پرداخت های نقدی این گروه کم توجه باشیم. همانطور که در سالهای 85 و 84 حداقل حقوق بازنشستگان از 117هزارتومان به 200 هزارتومان افزایش یافت در آن زمان بازنشستگان افزایشی بیش از 70درصدی را تجربه کردند. در سالهای بعد نیز با کمک دولت حقوق بازنشستگان به صورت پلکانی افزایش یافت به نحوی که حقوق های پایین تر از افزایش بیشتر و حقوق های بالاتر از افزایش کمتری برخوردار شدند تا به این ترتیب فاصله طبقاتی بین دریافت کنندگان حقوق کاهش یابد . همزمان با این اقدام رویکرد جدیدی در سازمان ایجاد شد که منجر به بررسی یک بسته کامل از نیازمندی های بازنشستگان و ارایه تدریجی آن شد.
صدور بیش از 450 هزارکارت شناسایی (کارت منزلت) و برداشتن سقف سنی از بیمه عمر و حادثه از جمله این اقدامات بود.
رییس سازمان بازنشستگی کشوری همچنین تصریح کرد: در سال گذشته بیش از دو میلیون و 300 هزار بازنشسته و شاغل تحت پوشش بیمه عمر و حادثه قرار گرفتند ، درکنار آن سقف بهره مندی از یبمه عمر و حادثه نیز از یک میلیون به دومیلیون تومان رسید. وی همچنین راه اندازی سفرهای سیاحتی- زیارتی را از جمله تسهیلات غیرنقدی ارایه شده برای بازنشستگان دانسته و افزود: راه اندازی سفرهای ذکر شده از محل اعتبارات صندوق انجام شد ، به این ترتیب که برای هر بازنشسته و یک نفر همراه مبلغ 200 هزار تومان در نظر گرفته شد. بازنشستگان نیز برای ثبت نام از طریق کانون های بازنشستگی در سراسر کشور اقدام و پس از معرفی به سازمان ازطریق شرکت پرشین گلف (متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری) ، به سفرهای مختلف اعزام می شوند.
رییس سازمان بازنشستگی کشوری اضافه بر سفرهای داخلی در مورد سفرهای خارجی نیز اظهار داشت: در سال گذشته و سال جاری ، برای هر سال ، هزار سهمیه حج دریافت کردیم . در صورتی که شرایط سفر به عتبات عالیات مناسب باشد بازنشستگان این صندوق بر اساس ثبت نامی که صورت خواهد گرفت به کربلا و نجف نیز اعزام خواهند شد. وی ایجاد خانه های مهر پیشکسوتان را از دیگر فعالیت هایی دانست که در کنار توجه به وضعیت حقوقی بازنشستگان صورت گرفته است: تاسیس خانه های مهر نیز از محل بودجه سازمان و با همکاری شهرداری ها در سراسر کشور انجام می شود به این ترتیب که درمذاکره با شهرداری در هر استان یا شهر ، زمینی مناسب در پارک های شهر در اختیار سازمان قرار خواهد گرفت و پس از آماده سازی آن در اختیار بازنشستگان قرار می گیرد.
طوبائی با تاکید بر این نکته که سازمان بازنشستگی کشوری در مدیریت این خانه ها دخالتی نخواهد کرد ، اظهار داشت: قرار شده است خانه های مهر به صورت هیات مدیره ای و با برگزاری انتخابات توسط بازنشستگان اداره شود. وی سالن آمفی تئاتر ، کتابخانه ، پزشک مقیم ، سالن ورزش و... از جمله تسهیلاتی دانست که در خانه های مهر فراهم خواهد شد. رییس سازمان بازنشستگی کشوری در بخش دیگری از سخنان خود بر آمادگی کامل این سازمان برای اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد تاکید کرد و افزود: بر اساس قانونی که درسال گذشته تصویب شد آقایان با 25 سال سابقه خدمت و خانم ها با 20 سال سابقه می توانند تقاضای بازنشستگی کنند که در صورت تصویب دستگاه های اجرایی ، فرد می تواند بازنشسته شود. این قانون نیز برای سه سال و تا پایان 89 قابلیت اجرایی دارد.
طوبایی تصریح کرد: سازمان بازنشستگی کشوری از نظر فنی آمادگی کامل را برای اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد دارد و به محض انجام کار دردستگاه های اجرایی ، تامین منابع مالی ناشی از اجرای قانون و تحویل سهام مقرر به سازمان این اقدام صورت خواهد گرفت. طوبایی در پاسخ به پرسش خبرنگاری که از امکان تجمیع صندوق های مختلف در یک صندوق واحد پرسیده بود ، اظهار داشت: از گذشته های دور و بر اساس قانون ، سازمان تامین اجتماعی عهده دار تحت پوشش قراردادن بخش خصوصی و کارگری و سازمان بازنشستگی کشوری وظیفه ارایه خدمات بازنشستگی را به بخش دولتی داشته است ، اما به مرور زمان صندوق های خصوصی کوچک مثل فولاد ، بانک ها ، شهرداری ، صدا وسیما و ... نیز تشکیل شد که درحال حاضر 17صندوق بیمه ای مختلف در کشور فعال هستند.
وی تاکید کرد: درقانون جامع رفاه نیز نوعی پیش بینی برای تجمیع صندوق ها انجام شده است ، اما به نظر می رسد با توجه به ساختارهای متفاوت این صندوقها ، تجمیع نیازمند مناسبات پیچیده بیمه ای باشد که کار بسیار مشکلی است. اختلاف ضریب افزایش سالانه حقوق بین بازنشستگان سازمان بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی موضوع دیگری بود که در نشست خبری محمد ابراهیم طوبایی مطرح شد. طوبایی در پاسخ به این پرسش که این اختلاف و فاصله به چه صورت جبران خواهد داشت ، اظهارداشت: سازمان تامین اجتماعی دارای ساز و کار متفاوت بوده و قابل مقایسه با این صندوق نیست. ضمن اینکه با اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری ، بازنشستگان مشترک این صندوق از افزایش قابل توجهی بهره مند خواهند شد. رییس سازمان بازنشستگی کشوری در پاسخ به این پرسش که با وجود سپری شدن حدود 5 ماه از سال چرا بازنشستگان قبل از 79، مطالبات خود را به صورت کامل دریافت نکرده اند ، گفت: آماده سازی های مختلف و اقداماتی که باید در این سازمان صورت می گرفت به صورت کامل انجام شده است ، تعداد بازنشستگان ، میزان مطالبات آنها و ... نیز مشخص است ، در حال حاضر در حال رایزنی با سازمان خصوصی سازی هستیم تا سهام را دریافت و به بازنشستگان پرداخت کنیم یا درصورت امکان آنها را فروخته و به صورت نقد به بازنشستگان واگذار کنیم.
وی درخصوص زمان اجرای این قانون تصریح کرد: بر اساس مصوبه ، این قانون باید در طول سال جاری اجرا شود ، ضمن اینکه هفته گذشته با پیگیری وزیر محترم رفاه و دستور شخص رییس جمهوری به سازمان خصوصی سازی ، مقرر شد حدود 3 هزارمیلیارد تومان سهام به سازمان واگذار شود تا بتوانیم بخشی از مطالبات بازنشستگان از جمله مطالبات مربوط به قانون مدیریت خدمات کشوری را پرداخت کنیم. وی در خصوص نحوه پرداخت مطالبات مربوط به قانون مدیریت تصریح کرد: قانون مدیریت خدمات کشوری برای کلیه بازنشستگان دستگاه های دولتی از هشتم مهر ماه 86 و برای قضات و اعضا هیات علمی از اول فروردین ماه 86 اجرا خواهد شد. درمورد نحوه پرداخت نیز بر اساس قانون ، پرداخت های مربوط به سال 86 و نیمه اول سال 87 به صورت سهام تعیین شده و نیمه دوم سال باید به صورت ریالی پرداخت شود. از طرف دیگر با توجه به علاقه مندی بازنشستگان به دریافت ریالی این پرداخت ها ، اگر بتوانیم سهام را به شرکت های سرمایه گذاری دیگری درسطح جامعه عرضه کنیم این تفاوت ها به صورت نقدی پرداخت خواهد شد. طوبایی در عین حال اظهار داشت: بهتر است بازنشستگان سهام خود را حفظ کنند چراکه درطول سالهای بعدی به سرمایه آنها اضافه خواهد شد ضمن اینکه منجر به حجم نقدینگی درجامعه نمی شود ، موضوعی که در نهایت و پیش از همه به ضرر خود بازنشستگان خواهد بود.
طوبایی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد افزایش سطح خدمات بیمه تکمیلی درمان در سال جاری اظهار داشت: درحال حاضر یک میلیون و 850 هزار بازنشسته و افراد تحت تکفل آنها تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان قرار دارند. ضمن اینکه خدمات مربوط به جراحی های عمومی و درمان های طبی ، جراحی تخصصی و فوق تخصصی ، سرطان و داروهای MS تا 33 درصد ، جراحی های تخصصی ، فوق تخصصی و عمومی به صورت همزمان 35 درصد ، خدمات تشخیص درمانی و پاراکلینیکی 25درصد ، جراحی های سرپایی 5/16درصد ، رفع عیوب انکساری چشم 19درصد ، انتقال با آمبولانس در داخل شهر 33 درصد و انتقال با آمبولانس بین شهری یا هواپیما 50درصد ، نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
وی همچنین درپاسخ به پرسش خبرنگاری درمورد گردش مالی شرکت های تابعه سازمان بازنشستگی کشوری تصریح کرد: مهمترین وظیفه بخش اقتصادی سازمان سرمایه گذاری بر روی وجوهی است که از کسور سهم کارمندی و کارفرمایی مشترکان شاغل وارد این صندوق می شود. وی تاکید کرد: یکی از مهمترین مشکلاتی که ما درحال حاضر در این بخش داریم این است که دولت ها در گذشته حق بیمه سهم کارفرمایی خود را به موقع پرداخت نکرده اند این موضوع منجر به این شده است که حق بیمه پرداخت نشده و به مرور تبدیل به بدهی انباشته شده است.در حال حاضر بدهی ما در این خصوص حدود دوهزار میلیارد تومان است. طوبایی در ادامه اظهار داشت: در یکی دوسال اخیر تلاش زیادی شده است تا بخشی از این مطالبات دریافت شود . درهمین راستا در اواخر سال گذشته ، 380 میلیارد تومان از مطالبات ذکر شده به صورت سهام به صندوق واگذار شد.
رییس سازمان بازنشستگی کشوری درمورد تعداد شرکت هایی که این سازمان در آن سهم دارد ، اظهارداشت: ما در بیش از 130 شرکت مختلف از یک تا 100درصد سهام داریم اما تعداد شرکت هایی که در آنها سهام مدیریتی داریم انگشت شمار است. درعین حال تلاش داریم سهام مدیریتی نداشته باشیم و سهام خود را در شرکت های مختلف توزیع کنیم. وی درمورد 50 درصد باقی مانده مطالبات مربوط به افزایش 12درصد سال 81 خاطر نشان کرد: در اواخر سال گذشته با همکاری معاونت راهبردی ریاست جمهوری 50درصد این مطالبات تامین و پرداخت شد ، در اوایل سال جاری نیز در مصوبه مربوط به پرداخت پاداش قبل از سال 79 بر مبنای حقوق سال 82، اعتبار 50 درصد باقی مانده به صورت سهام نیز پیش بینی شده است اما با توجه به اینکه اعتبار مورد نیاز 12 درصد سال 81 بیش از100 میلیارد تومان است ما تلاش خواهیم کرد در صورت امکان و با تبدیل به نقد ، آن را به صورت ریالی به بازنشستگان پرداخت کنیم.
رییس سازمان بازنشتسگی کشوری در پایان نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران تاکید کرد: معیشت بازنشستگان ازدوران اشتغال شروع می شود و اگر در حال حاضر بازنشستگان گرفتار مشکلات مختلف معیشتی هستند این مشکل به کم توجهی به این گروه در دوران اشتغال و از سوی دستگاه های اجرایی بر می گردد. بنابراین اگر دستگاه ها بتوانند با خرید مقداری سهام برای شاغلان بخشی از حقوق آنها را به سمت سرمایه گذاری سوق دهند به طور قطع افراد در دوران بازنشستگی از وضعیت مطلوب تری برخوردار خواهند بود.
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co.