: ساعت
1393/06/01
: امروز
  Skip Navigation Links  

آيا سابقه خدمت دركارگاهها وصنوف ، به عنوان سابقه خدمت غير دولتي كاركنان دولت مورد احتساب قرار مي گيرد؟
پاسخ : باتوجه به قانون نحوه تاثير سوابق خدمت غير دولتي واحتساب حقوق بازنشستگي ووظيفه ومستمري كاركنان دولت مصوب 19/02/1372 ، ‌صرفاً مدت اشتغال درشركتها و مؤسســــات غير دولتي ثبت شده به عنوان سابقه خدمت غير دولتي كاركنان هنگام بازنشستگي قابل احتساب مي باشد و مدت اشتغال دركارگاهها وصنوفي كه به عنوان مؤسسه حقوقي رسماً‌ثبت نشده است مجوزي ندارد .
آيا سابقه اشتغال درخارج ازكشور بعنوان سابقه خدمت غير دولتي قابل محاسبه است ؟
پاسخ : سابقه اشتغال درخارج ازكشور درشمول قانون نحوه تاثير سوابق خدمت غير دولتــــــي دراحتساب حقوق بازنشستگي …مصوب 19/02/1372 قرار نمي گيرد وقابل محاسبه نمي باشد.
آيا مدت كارآموزي دردستگاههاي اجرايي به عنوان سابقه خدمت دولتي قابل پذيرش مي باشد؟
پاسخ : درمقررات قانون استخدام كشوري ،مستندي جهت احتساب سابقه خدمت كارآموزي مستخدمين رسمي دردستگاهها ومؤسسات دولتي وجود ندارد ، بنابراين مدت خدمت كارآموزي به عنوان سوابق خدمت دولتي قابل پذيرش نخواهد بود .ليكن درمورد برخي از دستگاهها ومؤسسات (ذوب آهن وراه آهن )‌، حسب مقررات خاص آنهادوره كارآموزي جزء سنوات خدمت محسوب مي گردد.مدت كارآموزي قضات هم باتوجه به قانون استخدام قضات وشرايط كارآموزي مصوب 19/02/1343 درصورت پذيرفته شدن به خدمت قضايي جزء مدت خدمت قابل احتساب مي باشد .
نحوه احتساب خدمت اعضاي ويژه بسيج (پاسدار افتخاري) به عنوان سابقه خدمت دولتي چگونه است؟
پاسخ : باتوجه به بند ج ماده 41 اساسنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مصوب 11/7/61 وبند ً ج ً ماده 13 قانون مقررات استخدامي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مصوب 21/07/1370 مجلس شوراي اسلامي مدت زماني كه اعضاي ويژه بسيج به طور تمام وقت دراختيار سپاه قرار گرفته وحقوق ازسپاه دريافت كرده باشند به عنوان سابقه خدمت دولتي قابل احتساب مي باشد.
آيا ايام تعليق ازخدمت جزو سابقه خدمت قابل احتساب است ياخير؟
پاسخ: درصورت صدور حكم برائت ،ايام تعليق جزو خدمت محسوب مي شود.
آيااشتغال به كار ساعتي دردستگاههاي دولتي به عنوان سابقه خدمت دولتي قابل احتساب مي باشد؟
پاسخ : درصورتي كه ساعات اشتغال به كارفرد درهرروز برابر ساعات اداري وتمام وقت بوده وحقوق دريافت كرده باشد بعنوان سابقه خدمت دولتي قابل احتساب مي باشد.
كداميك ازمستخدمين جمعيت شير وخورشيد سابق دراجراي لايحه قانوني مصوب 18/02/1358 تبديل وضع شده اند وانتقال كسور ياحق بيمه آنان به صندوق بازنشستگي كشوري وهمچنين پذيرش سنوات خدمت آنان ازلحاظ بازنشستگي ووظيفه چگونه است ؟
پاسخ : كليه كاركنان جمعيت شير وخورشيد سابق اعم ازرسمي وغير رسمي كه درتاريخ 18/02/1358 شاغل بوده اند دراجراي لايحه مذكور تبديل وضع شده اند ونحوه كسور ياحق بيمه آنان واحتساب سنوات خدمت آنان بشرح زير ميباشند:

1-كاركنان رسمي جمعيت قبل از 18/02/1358 كه ازتاريخ 01/01/1354 به صندوق اختصاصي (‌حمايت )‌كســـور پرداخت مي كردند پس ازتبديل وضع بدواً صندوق مذكور به سازمان تامين اجتماعي تحويل وسپس ازطريق سازمان تامين اجتماعي به سازمان بازنشستگي كشوري واگذار گرديد بنابراين خدمت رسمي اين كاركنان جمعيت ازنظر بازنشستگي ووظيفه ازهرلحاظ قابل قبول مي باشد ونيازي به تكميل فرم 47/10نمي باشد.
  • 1-1- آن دسته ازكاركنان رسمــــي جمعيت كه ازتاريخ 01/01/1354 كسوربه صندوق اختصاصي (حمايت ) پرداخت مي كردند وقبل از18/02/1358 قطع رابطه استخدامي باجمعيت داشته اند وبه تبع آن حكم تبديل وضع براي آنان صادرنگرديده است چون صندوق اختصاصي (حمايت )‌باكليه تعهدات آن بصندوق بازنشستگي كشوري واگذار شده است .چنانچه كسور خود رادريافت نكرده باشند ايام خدمت رسمي آنان ازنظر بازنشستگي ووظيفه ازهرلحاظ قابل قبول مي باشد.

2-آن دسته ازكاركنان غير رسمي جمعيت كه قبل از 18/2/1358 حق بيمـــه آنان به صندوق تامين اجتماعي واريز مي گرديد ودرتاريخ مذكور تبديل وضع شده اند حسب توافق مورخ 25/12/1367 في‏مابين دوصندوق حق بيمه دوران بيمه پردازي آنها ازصندوق مذكور به صندوق بازنشستگي كشوري منتقل گرديده است وباتكميل فرم 47/10توسط امورمالي وذيحسابي ايام مذكور ازنظر بازنشستگي ووظيفه ازهرلحاظ قابل قبول مي باشد.

  • 1-2- آن دسته ازكاركنان غير رسمي جمعيت كه قبل از18/02/1358 قطع رابطه استخدامي باجمعيت داشته اند وپس ازتاريخ مذكوردرساير مؤسسات مشمول قانون استخدام كشوري استخدام شده اند سنوات خدمت آنان درجمعيت دراجراي قانون نحوه تاثير خدمت غير دولتي … مصوب 72 هنگام بازنشستگي بارعايت مقررات مربوطه قابل قبول مي باشد.
آياسابقــــه خدمت درشركت واحد اتوبوسراني به عنوان سابقه دولتي قابل احتساب است ؟
پاسخ : خدمت درمؤسسات تابعه ووابسته به شهرداريها علي الاطلاق خدمت دولتي محسوب نمي شود ،زيرادرماده 151 قانون استخدام كشوري تنهاازشهرداري نامبرده شده است . بنابراين استثناء است وتفسير استثناء‌فقط درمحدوده استثناء جايزاست ودرنتيجه به دليل عدم تصريح درمورد مؤسسات تابعه ،سابقه خدمت درشركت واحد اتوبوسراني وساير مؤسسات تابعه شهرداري به عنوان سابقه دولتي قابل احتساب نيست.
آيا جهت احتساب سوابق غيررسمي كاركنان تنظيم فرم 47/10 كفايت مي‏نمايد؟
پاسخ : فرم 47/10به تنهايي نمي تواند مبين پذيرش سوابق خدمت غير رسمي مستخدم باشد، بلكه احتساب سوابق خدمت غير رسمي كاركنان به استناد ماده 151 قانون استخدام كشوري باارائه احكام ومدارك خدمتي كه مبين رابطه استخدامي تمام وقت ومستمر بادستگاه دولتي باشد امكانپذير خواهد بود.
آيا سابقه خدمت جلسه اي دردستگاههاي دولتي به عنوان سابقه خدمت دولتي قابل پذيرش است؟
پاسخ: باتوجه به اظهارنظر دفتر حقوقي وپارلماني سازمان اموراداري واستخدامي سابق درصورتيكه مجموع ساعات حضور درجلسات درهرروز برابر ساعات كارروزانه ساير مستخدمين دولت باشد احتساب سابقه مورد بحث بلامانع خواهد بود .
آيـــا پس از برقراري حقوق بازنشستگي ، مي توان درخواست نمود ايام مرخصي هاي استحقاقي استفاده نشده جزو سوابق خدمت ازلحاظ بازنشستگي احتساب گرددياخير؟
پاسخ : باتوجه به تبصره ماده 2 قانون نحوه تعديل نيروي انساني دستگاههاي دولتي مصوب 27/10/1366 و ماده 9 آئين نامه اجرايي درخواست احتساب ايام مرخصي هاي استفاده نشده جزو سوابق خدمت ازلحاظ بازنشستگي صرفاً‌به هنگام بازنشستگي مجاز بوده(مشروط به پرداخت كسور سهم كارفرما ومستخدم )‌ودرخواست بعد ازتائيد حكم برقراري حقوق بازنشستگي مورد قبول نمي باشد.
سابقه خدمت اعضاي هيئت علمي نيمه وقت درتعيين ميزان حقوق بازنشستگي چگونه محاسبه مي گردد؟
پاسخ :
1-سابقه خدمت اعضاي هيئت علمي نيمه وقت ، مستفادازپيوست 2 آئين نامه استخدامي هيئت علمي دانشگاه مصوب سال 1348 (مقررات مربوط به اعضاي رسمي غير تمام وقت هيئت علمي )‌،هردوسال خدمت معادل يك سال محسوب مي گردد.
2- بانوان عضو هيئت علمي باتوجه به مصوبه جلسه مورخ 16/10/1364 هيئت سه نفري جانشين هيئت امناءمي توانند ازقانون مربوط به خدمت نيمه وقت بانوان مصوب 10/09/62 بارعايت قانون نحوه اجراي قانون اشاره شده مصوب 18/1/64استفاده نمايند.
3- آقايان اســـاتيد حداكثر تاتاريخ تصويب قانون خدمت نيمه وقت بانوان(10/9/1362) مي توانستند به صورت نيمه وقت اشتغال داشته باشند.
حداكثر مدت خدمت نيمه وقت بانوان ونحوه محاسبه آن دراحتساب حقوق بازنشستگي چگونه است ؟
پاسخ :
1-باتوجه به قانون خدمت غير تمام وقت بانوان مصوب 11/05/1356، استفاده ازخدمت غير تمام وقت بانوان صرفاً‌براي دوفرزندوهرفرزند تاسن 3 سالگي تمام مجاز بوده وباپرداخت كسور بازنشستگي مدت مزبور به نسبت حقوق تمام وقت جزو سوابق خدمت جهت احتساب حقوق بازنشستگي قرار مي گيرد.
2- ازتاريخ تصويب قانون نحوه اجراي قانون مربوط به خدمت نيمه وقت بانوان مصوب 18/1/1364:
  • 1-2- براي مدتي كه مستخدم زن مي تواند ازخدمت نيمه وقت استفاده نمايد سقف وحداكثري در نظر گرفته نشده واين ايام بدون محدوديت ازلحاظ شرايط بازنشستگي (سابقه خدمت لازم براي بازنشستگي ) بطور كامل محاسبه مي گردد.
  • 2-2-جهت تعيين حقوق بازنشستگي تامدت 3 سال ازخدمت نيمه وقت درصورت پرداخت كسور بازنشستگي به ماخذ تمام دريافتي مشمول كسر كسور بازنشستگي درحكم خدمت تمام وقــــت محسوب وازبقيه خدمت نيمه وقت 2/1 آن دراحتساب حقوق بازنشستگي منظور مي گردد.
احتساب خدمت دوران دستياري جهت بازنشستگي چگونه صورت مي گيرد؟
پاسخ: درقانون استخدام كشوري مصوب 31/03/1345 مجوزي جهت احتساب خدمات دستياري به عنوان سابقه خدمت بازنشستگي وجود ندارد.
احتساب ايام مرخصي استحقاقي استفاده نشده كاركنان جزء‌ خدمت رسمي آنها جهت تعيين حقوق بازنشستگي چگونه صورت مي گيرد؟
پاسخ: باتوجه به بخشنامه شماره 5005/د مورخ 16/11/1367 سازمان مديريت وبرنامه ريزي كشور ( اموراداري واستخدامي سابق ) راجع به حسن اجراي قانون نحوه تعديل نيروي انساني بادرخواست مستخدم وپرداخت كسور سهم خود برمبناي آخرين حقوق ومزاياي مشمول كسر كسور وسهم كارفرمايي توسط دستگاه قابل احتساب مي باشد.
كنترل اولين واريز كسور به حساب صندوق بازنشستگي درمورد كاركناني كه تبديل وضع استخدامي يافته وتاريخ تبديل وضع آنها باتاريخ صدور حكم فاصله دارد چگونه (باچه مداركي) صورت مي گيرد؟
پاسخ : اولين ليست حقوقي كه درآن ازمستخدم كسور بازنشستگي كسر شده است و درصورت فقدان ليست ،گواهي ذيحساب ياامورمالي دستگاه محل اشتغال .
آيا مي توان سنوات ارفاقي موضوع تبصره 3 قانون نحوه بازنشستگي جانبازان … مصوب 01/09/1367 را جهت شاغليني كه حين خدمت فوت نموده و داراي سابقه اشتغال درمشاغل سخت وزيان آور بوده اند منظور نمود.؟
پاسخ : خير – قانون مزبور صرفاً ناظر بر بازنشستگي افراد است ومجوزي جهت تسري آن به افراد موصوف دردست نمي باشد.
آيا سابقه خدمت منقطع مستخدمي كه درزمان اشتغال تاتاريخ بازنشستگي سابقه خدمت خود راارائه نداده ،پس ازبازنشستگي يافوت مستخدم حسب درخواست او ياوراث وظيفه بگير ازلحاظ بازنشستگي قابل احتساب است ياخير؟
پاسخ : اگر احكام زمان اشتغال از بدو خدمت اصلاح ومابه التفاوت كسورات ناشي ازاصلاح احكام به حساب صندوق بازنشستگي كشوري واريز گردد حسب درخواست مستخدم ياوراث وظيفه بگير قابل احتساب خواهد بود.
سوابق بيمه پردازي ايام خدمت غير رسمي كاركنان دولت چگونه درسنوات خدمت مستخدم منظور مي گردد؟
پاسخ : باانتقال حق بيمه به صندوق بازنشستگي كشوري وپرداخت مابه التفاوت مربوط ،جهت اطلاع ازچگونگي انتقال وميزان مابه التفاوت به تابلوي راهنماي شماره 7 سازمان كه پيوست مجموعه مي باشد مراجعه گردد.
نحوه محاسبه سنوات ارفاقي كاركنان سازمان آموزش وپرورش استثنايي موضوع تبصره 5 ماده واحده قانون تشكيل سازمان مذكور چگونه است ؟
پاسخ : سنوات خدمتي كاركنان سازمان آموزش وپرورش استثنايي ومراكز تابعه بااعمال ضريب2/1 (يك ودودهم) مورد محاسبه قرار مي گيرد.
[ بازگشت به گروهبندی سوالات ]
 
Skip Navigation Links
درباره ما»
تاريخچه»
خدمات صندوق»
قوانين و مقررات»
فعاليت های اقتصادی»
گزارشها و اطلاعات»
سئوالات متداول بازنشستگان
نمايندگی استانها
نشريه ثمر
کتب و مقالات تخصصي
سايتهای مرتبط
راهنمای تلفن گويا
 


دريافت فايلهای مورد نياز مديريتها و دستگاههای اجرايی
اطلاعات مربوط به مديريتهای استانی صندوق بازنشستگی
بیمه تکميلی درمان بازنشستگان
آدرس ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 (15 خط) ، فکس : 88963602 ، کد پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co.